História

  • Uponor history pipes

Zo stolárskej dielne až po globálneho špecialistu na rozvody vody a vykurovania

História spoločnosti Uponor začala 13 augusta 1918 keď Aukusti Asko-Avonius založil stolársku dielňu v Lahti, 100 kilometrov severne od Helsínk vo Fínsku. Aukusti pochádzal z chudobnej rodiny, ale stal sa z neho novátorský podnikateľ s víziou, ktorý svoju skromnú dielňu čoskoro premenil na najväčšieho dodávateľa nábytku v Škandinávii a najväčšiu sieť predajní nábytku vo Fínsku. Od roku 1930 sa jeho spoločnosť Asko stala jednou z najznámejších značiek vo Fínsku.

Na sklonku 2. svetovej vojny v roku 1938 spoločnosť expandovala a začala vyrábať pružinové matrace. V tom čase boli veľmi populárne vo Fínsku a Asko-Avonius to videl ako veľkú príležitosť. Takto vznikla Upo Oy, sesterská spoločnosť Aska, ktorá sa stala dodávateľom kovového priemyslu a rýchlo sa vypracovala na najvačšieho výrobcu spotrebičov pre domácnosti vo Fínsku.

Po roku 1950 sa spoločnosť Asko začína zameriavať na zahraničný trh, na Západné Nemecko, kde fínsky dizajn vrátane nábytkového, vzbudil pozitívny záujem. Fínsky dizajn tu zaznamenal ohlas počas celého desaťročia a na výstave dizajnu v Miláne bola každá štvrtá veľká cena venovaná Fínsku za Asko nábytok. Prirodzene, Asko sa zameralo na využitie záujmu v Európe o fínsky dizajn a to exportovaním nábytku navrhnutého napr. Tapiom Wirkkalaom a Eerom Aarniom.

V roku 1965 Upo otvoril továreň na plasty v Nastole, neďaleko Lahti a vyrobil prvé plastové rúrky. Od tej doby Upo neustále expandoval v plastovom priemysle zaberajúc s plastovými rúrkami zvyšujúci sa podiel na obrate firmy. V roku 1982 Asko založil pobočku zameranú len na plastové rúrky. V roku 1990 táto spoločnosť menom Oy Uponor Ab si upevnila svoju poprednú pozíciu medzi výrobcami plastových rúrok v Škandinávii a začala robiť prvé kroky smerom k Európe. Nasledujúce dve desaťročia spoločnosť narástla na vedúceho medzinárodného poskytovateľa plastových potrubí a na začiatku nového milénia sa spoločnosť stala najväčším výrobcom plastových potrubí na svete. Na začiatku boli hlavné produtky spoločnosti zamerané na aplikácie v infraštruktúre ale neskôr akvizíciou s Wirsbo, Hewing a Unicor sa zameranie presunulo aj na aplikácie riešení pre domácnosti.

Po roku 1990 sa spoločnosť rozhodla zbaviť niekoľkých zo svojich obchodných jednotiek, a tak v roku 1999 ostali len obchodné jednotky zamerané na podlahové systémy, systémy pre domácnosť, veľké množstvo nehnuteľností a samozrejme Uponor. Konečné rozhodnutie bolo zamerať všetku pozornosť na Uponor a zbaviť sa všetkých zostávajúcich obchodných jednotiek. Výsledok bol, že Asko sa zlúčilo s Uponorom dňa 31.decembra 1999 a dohodli sa na spoločnom názve Uponor Corporation. Po roku 2000 sa spoločnosť zameriavala na ich kľúčové podnikanie, konkrétne na riešenia pre domácnosti. Ďalším cieľom bolo integrovať značne decentralizovanú firmu do jednotnej, profitujúcej a efektívnej spoločnosti. Od roku 2006 spoločnosť Uponor pôsobí pod svojou značkou na celom svete.

V roku 2013 spoločnosť Uponor vykonala zásadné strategické transakcie aby posilnila svoju divíziu pre infraštruktúru. Vznikla fúzia divízie Uponor a spoločnosti KWH Pipe Ltd, ďalšej fínskej spoločnosti s viac ako 60 rokmi skúseností v obore. Nový spoločný podnik, Uponor Infra, sa stal lídrom na trhu v severnej Európe, s pôsobnosťou aj v Severnej Amerike a Ázii.

Zatvoriť